- 2030 ÉRD, TOLMÁCS UTCA 13.
- +36-30-950-9816
- info@tuzifaker.hu
- Budapest, Érd, Diósd, Budaörs, Biatorbágy, Törökbálint környéke!
A tűzifa az egyik legelterjedtebb és legősibb fűtési mód, ám sokan nem tudják, hogy a hatékonysága jelentős mértékben változhat az alapanyag, a nedvességtartalom és a tárolás módja szerint. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mitől lesz hatékony a tűzifa, és hogyan hozhatja ki belőle a legtöbbet otthonában.
A tűzifa fűtési hatékonyságát alapvetően meghatározza a fafajta. A keményfák, mint a bükk, cser, gyertyán, tölgy és akác magas fűtőértékkel rendelkeznek. Ezek sokkal lassabban égnek, egyenletesebb hőt biztosítanak és hosszabb időre melegítik a helyiséget.
Vásárlási tipp: Kalodás tűzifa kínálatunk megtekintése
Az egyik legfontosabb tényező a fűtési hatékonyságban a tűzifa nedvességtartalma. A frissen kivágott fa akár 50-60% nedvességet is tartalmazhat, míg az ideális tüzeléshez ez az érték kevesebb mint 20% legyen.
Ha túl nedves fát használunk, annak egy része először elpárolog, így sok energia vész el a szárításra – nem a helyiség fűtésére. Ez nemcsak gazdaságtalan, hanem a kályhát és a kéményt is terheli, koromlerakódáshoz és akár kéménytűzhöz is vezethet.
A különböző fafajták fűtőértékei száraz állapotban (15-20% nedvességtartalom mellett):
Minél magasabb a fűtőérték, annál hatékonyabban használható a fa tüzelésre.
A fát legalább egy nyáron át érdemes szellős, fedett helyen tárolni, hogy az elérje az ideális száradtsági szintet. Erről részletesen írtunk a tűzifa tárolásáról szóló cikkünkben.
Szívesen segítünk kiválasztani a megfelelő tűzifát a legjobb fűtési teljesítmény eléréséhez.